Шведська компанія IKEA після незалежного аудиту у зв’язку зі звинуваченнями британської неурядової організації Earthsight відкинула ймовірність потрапляння незаконно заготовленої деревини з України до свого ланцюжка постачання. Про це йдеться в заяві IKEA, повідомило 2 жовтня агентство “Інтерфакс-Україна”.
“Результати розслідування третьої сторони за сприяння Legallis LLC, у рамках якого проводилися відвідування лісових ділянок, а також нашого внутрішнього розслідування командою фахівців із постачання деревини та питань лісового господарства не виявили жодних ознак того, що незаконно заготовлена деревина потрапила до нашого ланцюга постачань”, – ідеться в заяві.
У компанії підкреслили, що розслідування Earthsight вказали на складну інтерпретацію закону про санітарні рубки протягом сезону тиші.
“Ми підтримуємо дії FSC (Лісової опікунської ради) щодо рішення цієї проблеми і розгляду питання суперечливого законодавства для подальшого вдосконалення відповідального ведення лісового господарства в Україні та за її межами. Це також підтверджує, чому ми вважаємо, що на сьогодні FSC є надійною глобальною лісовою сертифікацією з усіх, які поки що діють на ринку”, – додали в IKEA.
У заяві зазначено, що компанія прагне використовувати свої глобальні можливості, щоб сприяти позитивним змінам у цій сфері.
“Ми віримо, що завдяки своїй присутності можемо робити внесок у відповідальне ведення лісового господарства для зміцнення біорізноманіття, забезпечення ефективного виробництва і підтримки місцевих громад. Щоб цього досягти, компанія продовжує інвестувати в компетентність співробітників. На сьогодні глобальна команда IKEA налічує майже 40 фахівців із постачання деревини і лісового господарства. Вона працює над забезпеченням відповідальної лісозаготівлі й над тим, щоб IКЕА, зі свого боку, сприяла розвитку відповідального ведення лісового господарства”, – підкреслили в компанії.
У червні 2020-го Earthsight оприлюднила розслідування, у якому було зазначено, що IKEA продає стільці, які виготовляють із незаконно вирубаного в українських Карпатах бука. Активісти заявили, що найбільшим українським постачальником IKEA є ТОВ “ВГСМ”.
“Ми знайшли докази того, що [Великобичківське] ЛМГ не провело обов’язкову оцінку впливу на навколишнє середовище перед початком лісозаготівлі на кількох ділянках, а також видало дозволи на рубку здорових дерев під приводом того, що вони хворі, – це поширений в Україні обман, який дозволяє проводити лісозаготівлю у значно більших обсягах”, – написано в розслідуванні.
В IKEA заявили, що почали незалежний аудит українських постачальників.
Директорка ТОВ “ВГСМ” Ірина Мацепура у коментарі “Укрінформу” 24 червня заявила, що в розслідуванні багато неточної і недостовірної інформації і що воно базується на неперевірених чутках. Наприклад, як зазначила Мацепура, у розумінні європейського законодавства незаконне вирубування – “це будь-які рубки з помилками” (як, наприклад, у сезон тиші, про що йдеться у розслідуванні), але за українським законодавством, нелегальним вважають вирубування без лісорубного квитка, водночас за вирубування в сезон тиші в Україні передбачено адміністративне стягнення у розмірі 800 грн.
IKEA – один із найбільших у світі ритейлерів меблів і товарів для дому, магазини розташовано в понад 50 країнах. Відкриття першого магазину IKEA в Україні було заплановано на 2020 рік, але через пандемію коронавірусу його перенесли на невизначений термін. Компанія у травні запустила онлайн-магазин, але практично відразу зупинила приймання заявок, оскільки не змогла впоратися з великим попитом. Станом на кінець червня повноцінної роботи інтернет-магазину не поновили.
Reuters зазначає, що 2019 року для виробництва меблів IKEA використовувала приблизно 21 млн м³ лісу-кругляка, це майже 1% світового обсягу. У компанії повідомили, що постачання лісу з України становить 1% від загального обсягу деревини, яку вона переробляє.