Профспілка капеланів ЗСУ за підтримки народних депутатів, Сергія Шахова та Михайла Волинця, спільно написали і зареєстрували 23 вересня у Верховній Раді України проєкт закону №4148 «Про військове капеланство у Збройних силах України».
Закон гарантує капелану: матеріальне становище на рівні офіцера, майора ЗСУ; посадовий оклад посади «старший офіцер» військової частини, де капелан працевлаштований; соціальний пакет відповідно до рівня офіцера, майора ЗСУ; статус учасника бойових дій, якщо капелан надає душпастирську опіку в зоні ООС; помічника капелана (озброєного, за потреби); збереження статусу і переваг капелана у якості працівника ЗСУ; захист профспілки у випадку звільнення. Закон №4148 також гарантує капеланам-ветеранам статус учасника бойових дій на рівні з добровольцями і волонтерами.
Проте вже сьомий рік Синодальне управління військового духовенства Православної Церкви України (СУВД) перешкоджає прийняттю закону про військове капеланство в Україні, саботує його версію профспілки капеланів ЗСУ, яка забезпечить рівність у правах капеланам усіх конфесій.
СУВД пропонує власну редакцію законопроєкту №10244-1, який у 2019 році вже був знятий парламентським комітетом з розгляду. У своєму законопроєкті СУВД планує на власний розсуд розпоряджатися державними коштами, зокрема, утримувати апарат СУВД, здобути важелі впливу на військового капелана-службовця ЗСУ, забезпечити діяльність свого відділу адміністративних працівників у Києві тощо.
Натомість у законопроєкті №4148 відсутня згадка про будь-які релігійні організації-посередники, які могли б стати на заваді партнерським стосункам роботодавця Збройних сил України і капелана-працівника ЗСУ.
Голова профспілки капеланів ЗСУ, військовий священик Павло ПРОЦЕНКО