Європейський суд з прав людини за запитом Вірменії схвалив тимчасові заходи, якими зобов’язав обидві сторони конфлікту в Нагірному Карабасі утриматися від воєнних дій. Про це “Європейській правді” повідомили у пресслужбі ЄСПЛ.
“29 вересня 2020 року, вважаючи, що нинішня ситуація створює ризик серйозних порушень Конвенції з прав людини, ЄСПЛ прийняв рішення застосувати правило 39 Регламенту суду. З метою запобігання таким порушенням і відповідно до правила 39 суд закликав як Азербайджан, так і Вірменію утримуватися від вжиття будь-яких заходів, зокрема військових дій, які можуть спричинити порушення прав цивільного населення, включаючи загрозу його життю і здоров’ю, і виконувати свої зобов’язання за Конвенцією, особливо щодо ст. 2 (право на життя) і ст. 3 (заборона тортур і нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання)”, – ідеться у повідомленні суду.
Також ЄСПЛ просить сторони конфлікту в найкоротші терміни проінформувати його про заходи, вжиті для виконання їхніх зобов’язань.
На підставі правила 39 Регламенту ЄСПЛ цей суд може вживати заходи, які є обов’язковими для держави. Тимчасові заходи застосовують лише у виняткових випадках. Тобто правило 39 – це наказ для уряду конкретної країни негайно вдатися до певних дій.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі розпочалися масштабні бойові дії. Міністерство закордонних справ Вірменії повідомило про обстріл мирних населених пунктів, міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в “масштабній провокації” й обстрілі позицій азербайджанської армії. Азербайджан заявив про загиблих і поранених мирних жителів унаслідок обстрілу з боку Вірменії.
Туреччина заявляла про підтримку Азербайджану в конфлікті з Вірменією. Президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що Вірменія має покинути окуповану нею територію Нагірного Карабаху.
Росія закликала Туреччину та інші країни переконати Азербайджан і Вірменію повернутися до мирного врегулювання.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв і прем’єр-міністр Вірменії Пашинян 29 вересня заявили, що країни зараз не готові до переговорів про врегулювання жорсткого конфлікту навколо Нагірного Карабаху.
1991 року за підтримки Вірменії Нагірний Карабах оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир’я та припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло понад 30 тис. осіб.
Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.