За місяць до дня голосування одна з найшанованіших американських газет The New York Times опублікувала журналістське розслідування. Інформація, яка в ньому вказана, може спричинити серйозні наслідки для чинного американського лідера. Розповідаємо чому
Американська газета The New York Times стверджує, що президент США Дональд Трамп протягом десяти років не платив федеральний прибутковий податок. Були, однак, невеликі винятки. Наприклад, коли у 2016 році Трамп балотувався в президенти, він заплатив 750 дол. прибуткового податку. Стільки ж було сплачено у 2017-му – в перший рік перебування політика в Білому домі.
Говорячи про ці факти, автори матеріалу посилаються на податкові декларації Трампа за останні 20 років, а також на дані, які американський лідер надав Федеральній податковій службі США. Журналісти стверджують, що відповідні документи перебувають у їхньому розпорядженні, проте хто саме їх надав – розповідати відмовляються.
Трамп вже відреагував на матеріал The New York Times, а всі світові ЗМІ розтиражували його в перші кілька годин з моменту публікації.
Розбираємося, в чому саме звинуватили нинішнього господаря Білого дому і чому розслідування може спричинити серйозні наслідки.
70 тис. дол. за зачіску та ще низка способів уникнути сплати податків. Тези з розслідування
Офіційні дані, які Трамп надав Федеральній податковій службі США за понад два десятиліття, свідчать про те, що у чинного президента проблеми з нерухомістю, величезні списання та сотні мільйонів боргів, що підлягають погашенню.
За словами журналістів, політик вказував у звітності, що зазнає збитків з метою уникнення сплати податків.
Цитуємо: “Він взагалі не платив прибутковий податок за 10 з попередніх 15 років – в основному тому, що він повідомив, що втрачав набагато більше грошей, ніж заробляв”.
Автори матеріалу стверджують, що більшість основних підприємств Трампа – від його полів для гольфу до готелю у Вашингтоні – щорічно втрачають мільйони, якщо не десятки мільйонів доларів.
Наприклад, з 2000 року тільки на полях для гольфу Трамп зазнав збитків у розмірі 315,6 млн дол. Готель Trump National Doral зробив його біднішим на 162,3 млн дол., а курорт Trump National Doral Miami – на 125 млн дол.
Декларації, які Трамп подає як президент країни, “демонструють спотворену картину його фінансового стану, оскільки вони просто відбивають виторг, а не прибуток”.
“Наприклад, у 2018 році Трамп оголосив, що заробив не менше ніж 434,9 млн доларів. Податкові звіти відбивають зовсім іншу картину його чистого прибутку: 47,4 млн дол. збитків”, – з’ясували журналісти.
Крім того, під час вступу на посаду Трамп заявляв, що не проводитиме жодних нових іноземних угод як президент, але за перші два роки роботи в Білому домі його доходи з-за кордону становили 73 млн дол.
Велику частину цих грошей було отримано від його гольф-полів у Шотландії, однак деякі суми надійшли від ліцензійних угод “у країнах з авторитарними лідерами або складною геополітикою” – наприклад, 3 млн дол. було отримано від Філіппін, 2,3 млн дол. від Індії і 1 млн дол. від Туреччини.
Компанії Трампа, які працюють за кордоном, платять податки там само. У 2017 році його компанії заплатили на Філіппінах 156,8 тис. дол. у вигляді податків, в Панамі – 15,6 тис. дол., а в Індії – 145 тис. дол.
Також, за словами журналістів, у 2018 році від частки в реаліті-шоу “Учень” (The Apprentice), а також за право використовувати його ім’я Трамп отримав близько 427 млн дол.
Ще 176,5 млн дол. принесли йому успішні інвестиції у дві офісні будівлі. Тільки на ці доходи Трамп, виходячи з розслідування, повинен був заплатити понад 100 млн дол. податків.
Стверджується, що політик знайшов кілька способів зменшити свій податковий тягар. Наприклад, він використовував податкові відрахування на особисті витрати, такі як житло, літак і 70 тис. доларів на укладання волосся під час зйомок “Учня”.
Крім цього, протягом перших двох років свого президентства Трамп використовував податкові пільги для бізнесу. Видання зазначає, що кредити на бізнес-інвестиції на суму 9,7 млн дол., які було надано після того, як політик запросив продовження терміну подання податкової декларації, дозволили йому скоротити свій дохід і заплатити всього по 750 дол. у 2016 і 2017 роках.
Реакція Трампа
В американського лідера вже не перший рік складні відносини з The New York Times (не тільки з цим виданням, але зараз не про це).
Коментуючи розслідування, Трамп на прес-конференції заявив, що твердження газети не відповідають дійсності, і назвав їх сфабрикованими і вигаданими.
Він також запевнив, що для спростування матеріалу надасть свої податкові декларації, однак не уточнив, коли саме це станеться.
До слова, аналогічну обіцянку політик давав під час кампанії 2016 року. Станом на сьогодні він її не виконав.
Оскільки вже мова зайшла про передвиборчі перегони чотирирічної давності, зазначимо, що тоді кандидатка від Демократичної партії Гілларі Клінтон звинувачувала Трампа у несплаті федерального прибуткового податку.
Як пише Associated Press, реакція Трампа була лаконічною – він заявив, що “це робить його розумним”.
Передвиборчий штаб головного суперника Трампа на виборах 2020 року, Джо Байдена, вже випустив власний ролик на підставі публікації.
Teachers paid $7,239
Firefighters paid $5,283
Nurses paid $10,216Donald Trump paid $750 pic.twitter.com/5YE1cbYsBN
— Team Joe (Text JOE to 30330) (@TeamJoe) September 28, 2020
У ньому стверджується, що, за даними на 2019 рік, американський учитель заплатив податок у розмірі 7,2 тис. дол., пожежник – 5,2 тис. дол., медсестра – 10,2 тис. дол., тоді як Трамп (без вказівки дати) – 750 дол.
Повертаючись до нинішніх реалій. Юрист Trump Organization Алан Гартен заперечує звинувачення The New York Times. За його словами, президент заплатив десятки мільйонів доларів у вигляді особистих податків федеральному уряду.
Гартен також зробив запит у журналістів на документи, на яких ґрунтується матеріал, проте ті відмовилися їх надати, пояснивши це захистом своїх джерел.
Чим загрожує розслідування?
По суті, Трампа звинувачують в ухиленні від сплати податків (tax avoidance), що є федеральним злочином і належить до особливо тяжких в США.
“У штаті Нью-Йорк воно належить до злочинів класу E, і з урахуванням того, що Трамп, за твердженням газети, не платив федеральний податок не один рік, а кілька років, це може призвести до великого штрафу і кількох років тюремного ув’язнення – у випадку, якщо суд у Нью-Йорку визнає політика винним”, – повідомляє “Новое время”.
До того ж видання зазначає, що сама по собі стаття не призведе до автоматичного порушення справи, проте може призвести до активізації роботи прокуратури Мангеттену, яка вже кілька років розслідує можливі фінансові махінації компаній Трампа.
А це, зі свого боку, може призвести до реального кримінального переслідування і звинувачень в ухиленні від сплати податків – особливо якщо Трамп програє вибори восени 2020 року.