Членкиня президії координаційної ради білоруської опозиції, нобелівська лауреатка Світлана Алексієвич 28 вересня полетіла до Німеччини. Про це повідомляє TUT.BY.
Помічниця письменниці Тетяна Тюріна підкреслила, що про еміграцію не йдеться.
“Вона поїхала у своїх особистих і літературних справах. Це нормальне її життя, вона просто довго не могла виїхати через самопочуття. Коли повернеться? Усе залежить від того, як тут розвиватимуться події, і від її самопочуття”, – сказала Тюріна.
Вона пояснила, що в Алексієвич “заплановано зустрічі, книжковий ярмарок у Швеції, на Сицилії їй вручатимуть нагороду”.
Алексієвич залишалася єдиною членкинею президії координаційної ради, яка була на свободі й на території Білорусі.
Решту членів президії або затримали, або вони перебувають за кордоном. Зокрема, представника Мінського тракторного заводу Сергія Дилевського і довірену особу опозиціонерки Світлани Тихановської Ольгу Ковалькову затримали співробітники ОМОН 24 серпня біля прохідної МТЗ. Із 5 вересня Ковалькова перебуває в Польщі.
31 серпня затримали ще одну членкиню президії – Юлію Власову. Ексміністр культури Білорусі Павло Латушко виїхав до Польщі 2 вересня, у інтерв’ю ТАСС він заявив, що йому поставили ультиматум – або він залишає країну, або його притягають до кримінальної відповідальності.
Марію Колесникову затримали вранці 7 вересня в Мінську. Разом з іще двома членами ради – Антоном Родненковим та Іваном Кравцовим – її намагалися вигнати в Україну, але опозиціонерка порвала свій паспорт. Зараз вона в СІЗО, її обвинувачують за тією самою статтею, що й затриманого 9 вересня Максима Знака – заклики до дій, спрямованих на завдання шкоди національній безпеці Республіки Білорусь.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.