У цей день прийнято постити і робити заготовки на зиму
Православна Церква 27 вересня відзначає Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.
Свято встановлено в пам’ять набуття Хреста Господнього, яке відбулося в 326 році в Єрусалимі біля гори Голгофи — місця Розп’яття Ісуса Христа. Свято називається Воздвиженням Хреста, тому що і при набутті, і при поверненні Хреста предстоятель піднімав (споруджував) хрест три рази, щоб всі могли його бачити.
Про події, сенс і традиції Хрестовоздвиження читайте далі.
Історія свята
У 326 році імператор Костянтин вирішив знайти втрачену святиню — Хрест Господній. Разом зі своєю матір’ю, царицею Оленою, він відправився в похід на Святу Землю.
Розкопки було вирішено проводити поруч з Голгофою, в землі знайшли три хрести, цвяхи і дошку, що була прибита над головою розп’ятого Спасителя. Як говорить переказ, до одного з хрестів доторкнувся хворий людина і зцілився. Так імператор Костянтин і цариця Олена дізналися, який з хрестів — той самий. Вони вклонилися святині, а потім Патріарх Єрусалимський Макарій став показувати її народу. Для цього він став на піднесення і піднімав (“споруджував”) хрест.
У VII столітті до цього свята додався ще один – повернення Древа Животворящого Хреста Господнього з перського полону.
У 614 році перський цар завоював Єрусалим і розграбував його. Серед інших скарбів він забрав в Персію Древо Животворящого Хреста Господнього. Лише в 628 році імператор Іраклій здобув перемогу над персами, уклав з ними мир і повернув хрест в Єрусалим.
Як складалася подальша доля святині, історики точно не знають. Хтось каже, що хрест був в Єрусалимі до 1245 року. Хтось, що його розділили на частини і рознесли по всьому світу. Зараз частина Хреста Господнього спочиває в ковчезі у вівтарі грецького храму Воскресіння в Єрусалимі.
Традиції свята
На Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього здійснюють всенічне бдіння і Літургію. Але зараз всю ніч рідко де служать, тому центральним стає святкове богослужіння напередодні свята – бдіння. На Хрестовоздвиження дякують Богові за порятунок і просять про здоров’я і здоров’я своїх близьких.
Раніше вважалося, що животворящий Хрест захищає все живе від пристріту, темних сил і зла, тому в цей день також освячували в церкві саморобними хрестики, які клали в хати, в хліва, в комори, в затишні місця у дворі, а також воду.
Крім цього, на Воздвиження віруючі дотримуватися строгий піст: не можна їсти м’ясні та молочні продукти, навіть якщо свято припадає на неділю.
У народі побутують прислів’я: “Хто на Воздвиження постить – тому сім гріхів попрощається” або “Хто на Воздвиження не постить, на того сім гріхів воздвігнетсмене”. У цей день на святковий стіл подають тільки пісні страви, які господині найчастіше готують з капусти нового врожаю.
На Воздвиження з полів забирали останній сніп, і це служило закінченням збору врожаю, останнім, третім святом зустрічі осені і початком підготовки до зими. Оскільки свято збігалося з часом повороту на зиму, в цей день прийнято було також збирати різні лікарські рослини, які вважалися володіють особливою цілющою силою – волошки, гвоздику, базилік та інші.
Що не можна робити на Воздвиження?
У народі вірили, що в цей день починати і замислювати важливі справи не слід. Також не можна давати грошей в борг: це може перешкодити фінансовому благополуччю сім’ї.
Вважається, що саме в цей день “змії і гади йдуть в землю”. Хто піде в цей день в ліс – той пропаде. У цей день не можна залишати двері відкритими, щоб “гади” не заповзли в будинок в пошуках тепленького містечка для зимівлі.
Крім цього, в день Воздвиження Хреста Господнього не можна їсти молочні та м’ясні продукти, дотримуючись суворого посту.