Енергоексперт Землянський: Переважна частина боргу "Нафтогазу" виникла через непрофесійні дії Кабміну

Фінансові проблеми НАК “Нафтогаз” не пов’язані із платежами населення, заявив директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський, коментуючи у Facebook публікацію даних про 11,5 млрд грн збитку “Нафтогазу” за перші шість місяців 2020 року.

“Трохи про збитковість “Нафтогазу”. Я не фахівець у міксуванні ф’ючерсів, тому погляньмо на ситуацію з іншого боку. Так зване відкриття газового ринку, яке вже з 1 серпня, за словами голови правління НАК “Нафтогаз України” Андрія Коболєва, мало звільнити українців від “газового рабства”, не змогло розв’язати головної проблеми компанії – 100-мільярдної заборгованості, накопиченої за період дії ПСО (PSO – Public Service Obligation – зобов’язання, покладене на організацію законодавством або договором надання послуги, яке має суспільний інтерес. – “ГОРДОН”). Що цікаво, переважна частина цього боргу виникла не через несплату рахунків українцями, а через непрофесійні дії держорганів, зокрема Кабінету Міністрів”, – написав він.

Землянський додав, що низка народних депутатів активно лобіює інтереси “Нафтогазу” і просуває для цього законопроєкти.

“Зміни до закону України “Про ринок природного газу” (№3800); зміни до закону України “Про державний бюджет України на 2020 рік” та до Податкового кодексу України (№4119 і №4120). Але запропоновані в цих законопроєктах варіанти вирішення проблеми боргів так чи інакше призведуть до того, що споживач платитиме більше. Навіть варіант компенсації заборгованості з використанням коштів державного бюджету, по суті, є способом перекласти кошти з кишені кожного українця в кишеню “Нафтогазу”, – вважає експерт.

Він зазначив, що водночас “Нафтогаз” блокує через депутатів розгляд законопроєкту №3800-1, у якому запропоновано механізм списання накопиченої між учасниками механізму ПСО заборгованості, що не зачепить кишені пересічних українців.

“І, звісно, це не подобається “Нафтогазу”, оскільки це буде боляче. Це рубікон між державною (кожного українця) та особистою шерстю, як казав один відомий кіногерой”, – підсумував Землянський.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3429654833760539&id=100001481688318

Минулий рік “Нафтогаз” закінчив із чистим прибутком після оподаткування обсягом 63,3 млрд грн. Підприємства компанії видобули 16,1 млрд м³  газу (78% загального видобутку газу в Україні) і забезпечили транзит 89,6 млрд м газу.

“Нафтогаз України” 26 серпня відзвітував про підвищення ціни газу для населення в разі укладення контракту на рік у період із 16-го до 30 вересня до 5,24 грн за м³, пояснивши це зростанням вартості газу на європейських газових хабах напередодні опалювального сезону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *