8 Березня: святкувати не можна ігнорувати

Волонтери вітають місцевих жінок з 8 Березня в селі поблизу Чугуєва, 8 березня 2023 р.

У травні того самого року подали кілька альтернативних законопроєктів. Можливо, через це «багатство вибору» Верховна Рада дотепер жодного вибору не зробила, тож 8 березня лишається в Україні офіційним святковим днем. Водночас через воєнний стан у країні додаткові вихідні, як відомо, скасували.

Чоловік купує квіти в кіоску в Києві, 8 березня 2024 р. 8 березня — Міжнародний жіночий день; 1 травня — День праці; 8 травня — День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років — 25 лютого — День української жінки (День українки) — день народження Лесі Українки; 9 березня — Шевченків день — день народження Тараса Шевченка; друга неділя травня — День матері.

Однак 8 Березня залишається символом боротьби за рівні права й можливості. І в умовах війни, коли жінки демонструють небачену стійкість у вихованні дітей у надскладний час, освоюють нові професії, несуть службу в ЗСУ, цей день набуває ще більшого значення. Ще один, так би мовити, привід згадати про їхній внесок у майбутнє країни.

Військовослужбовиці в Києві, 8 березня 2023 року.

Що роблять, зокрема, очільники держави, коли вручають з нагоди Міжнародного жіночого дня нагороди визначним українкам. Певне, так буде і цього року.

Катерина Левченко, урядова уповноважена з питань гендерної політики України, каже, що «зараз триває багато дискусій: потрібне 8 Березня чи ні? Моя відповідь завжди: в якому форматі? Якщо ми говоримо, що 8 Березня — це Міжнародний день прав жінок, то як ми можемо його скасовувати?… Правозахисниця і громадська активістка, я завжди підтримую наші зусилля, національні, і бачу, як багато робиться на міжнародному рівні саме навколо 8 Березня як Міжнародного дня прав жінок. За це боролись наші з вами посестри, ще починаючи з 18 чи 19 століття. Торік ми відзначали 140 років українського жіночого руху. І коли почали вивчати праці наших попередниць, то побачили, як багато спільного: незалежність, свобода, українська мова, освіта, благополуччя. Ті питання, які сьогодні теж дуже важливі». 

«…стосовно 8 березня триває дискусія, скоріше як нам відзначати цей день, а не про те, що його потрібно якось скасувати. І, в принципі, я хотів би побачити когось, хто зобов’яже українську жінку, яка розуміє, що їй це необхідно, щось скасувати. Не позаздриш однозначно», — жартує народний депутат, голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.

У різних країнах світу 8 Березня відзначають по-різному. Але в більшості цей день не вихідний. Окрім Білорусі, Північної Кореї, Росії, Азербайджану, Вірменії, Анголи, Буркіна-Фасо, Камбоджі, Конго, Лаосу, Монголії тощо. 

У європейських країнах (наприклад, Італії, Іспанії, Великобританії, Німеччині) жінкам заведено дарувати квіти, солодощі, невеличкі подарунки. Але цей день здебільшого використовують не для відпочинку, а для привернення уваги до прав жінок: проходять марші, лекції, протести, благодійні акції. 

У США жінкам присвячений весь березень. У школах читають лекції про гендерну рівність, а президент виголошує промову на честь Міжнародного жіночого дня. Щоправда, є підозра, що 2025-й може стати винятком. По-перше, у нинішнього президента Сполучених Штатів може змінитися думка про гендерну рівність. По-друге, йому може бути просто не до Міжнародного жіночого дня.

Та головне — пам’ятати, що вітати рідних і коханих можна і треба не лише в один з весняних днів. Тим більше, що в інші дні квіти коштують значно дешевше, ніж 8 березня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *