19 жовтня в Тегерані почнеться новий раунд переговорів про розслідування катастрофи пасажирського літака “Міжнародних авіаліній України”. Про це в коментарі виданню “Цензор.НЕТ” повідомив заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов.
На переговори до Ірану вирушать представники Офісу генпрокурора, Служби безпеки України, Міністерства закордонних справ, Мін’юсту і представники МАУ.
Українська сторона наполягатиме на прямих комунікаціях у межах розслідування і про долю шістьох підозрюваних іранців. Представники української делегації будуть наполягати на прямій комунікації прокуратури та слідчих органів із компетентними органами Ірану.
“Ми чітко керуємося українським законодавством і міжнародним правом, яке наділяє Україну юрисдикцією в питанні розслідування цього злочину. Але поки ми бачимо, що справа ведеться без урахування інтересів українського слідства і з порушенням норм міжнародного права”, – сказав Мамедов.
Він зазначив, що делегація України вже говорила про необхідність прямих комунікацій із правоохоронними органами Ірану під час першого раунду переговорів. Однак за три місяці іранська сторона так і не вийшла на прямий зв’язок і за цією пропозицією, і в межах міжнародної правової допомоги – “зокрема, щодо шести підозрюваних у збиванні літака”.
“Це неприпустимо”, – додав Мамедов.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 “Міжнародних авіаліній України”, який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану і Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 помилково збила іранська ракета.
20 червня президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю канадському виданню Globe and Mail допустив, що проти Ірану подадуть позови до міжнародних судів, якщо ця країна не дотримуватиметься взятих на себе зобов’язань у зв’язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ. За словами Зеленського, Україна чекає на офіційні вибачення за інцидент.
23 липня заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершили у Франції, підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.
23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, одержаних із бортового диктофона і реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.